Patyčių dėžutė

Patyčių dėžutė

Paslaugos vaikui ir šeimai

Gruodžio 1 dieną minima Pasaulinė kovos su AIDS diena

Gruodžio 1-ąją dieną visame pasaulyje minima Pasaulinė kovos su AIDS diena. Taip visuomenei primenama apie ŽIV/AIDS socialinius, psichologinius aspektus bei būdus kaip galima išvengti užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu.

AIDS – neišgydoma infekcinė liga, kurią sukelia žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV). Virusas pirmą kartą aptiktas 1980 m. Kalifornijoje. Genetiniai tyrimai rodo, kad virusas kilęs Afrikoje XX-to amžiaus pradžioje. JAV pripažino „AIDS“ kaip ligą 1981-ais metais. Manoma, kad šis imunovirusas kilo beždžionėse, kad beždžionių SIV virusas tapo HIV virusu, kai žmogus užsikrėtė beždžionių krauju, kai jas medžiojo ir maitinosi žalia mėsa. Tuomet įvyko SIV į ŽIV mutacija, virusas prisitaikė prie žmogaus ir tapo pavojingu jo gyvybei.

ŽIV negalima užsikrėsti būnant arti sergančio žmogaus, su juo valgant arba naudojantis bendru tualetu. ŽIV perduodamas per tiesioginį sąlytį su sergančiojo krauju, taip pat lytiškai santykiaujant su sergančiuoju. Narkotikų vartojimas viena bendra adata, yra vienas iš pagrindinių užsikrėtimo kelių. Motinai gimdant, naujagimis taip pat turi galimybę užsikrėsti virusu, tačiau dėl naujų vaistų ir chirurginių metodų naujagimių užsikrėtimai ypač sumažėjo. Motina gali perduoti virusą žindant kūdikį. Yra retų atvejų, kai kraujo perpylimas sukėlė užkrėtimą dėl klaidos tikrinant kraują prieš jo panaudojimą.

Laikotarpis  tarp AIDS diagnozės ir mirties labai įvairus. Jam įtakos turi:

  1. Ligonio amžius. Vaikams, ypač naujagimiams, eiga būna greitesnė. Tačiau jaunesnio amžiaus suaugusieji išgyvena ilgiau nei vyresnieji.
  2. Įvairios infekcinės ligos, nėštumas ir kitos būsenos AIDS eigą pagreitina.
  3. Mityba, gydymas, režimas. Sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba, laiku pradėtas gydymas ligos eigą sulėtina.
  4. Užsikrėtimo būdas. Perpylus ŽIV su krauju eiga yra trumpesnė, užsikrėtus lytiniu keliu – ilgesnė.
  5. Etniniai faktoriai: baltaodžiai išgyvena ilgiau nei juodaodžiai pacientai.

 

Per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje užregistruota 117 naujų ŽIV infekcijos atvejų. Iš viso iki šių metų liepos 1 d. Lietuvoje registruoti 1977 užsikrėtusieji ŽIV asmenys, iš kurių 1626 vyrai ir 351 moteris. Iš viso Lietuvoje registruota 310 AIDS atvejų. Kelmės rajone registruoti 2 ŽIV infekcijos atvejai.

SIEKIANT IŠVENGTI ŽIV/AIDS, SVARBU:

  • nevartoti švirkščiamųjų narkotikų, o esant priklausomybei vartoti saugiai, t.y. turėti individualius vienkartinius švirkštus, užtikrinant jų nukenksminimą bei sunaikinimą;
  • saugus lytinis elgesys (prezervatyvų naudojimas), vengiant:

            – lytinių santykių su švirkščiamuosius narkotikus vartojusiais ar vartojančiais       asmenimis;

            – atsitiktinių lytinių santykių;

            – lytinių santykių su komercinio sekso darbuotojais;

            – lytinių santykių su daug lytinių partnerių turėjusiais asmenimis.

  • saugus medicininių bei grožio paslaugų atlikimas (naudoti vienkartinius instrumentus atliekant intervencines procedūras, o naudojant daugkartinio naudojimo instrumentus – jų nukenksminimas (dezinfekcija ir/ar sterilizacija) teisės aktais nustatyta tvarka;
  • kraujo bei organų donorų tyrimas dėl ŽIV;
  • individualių apsaugos priemonių naudojimas, kontaktuojant su krauju ar kitais organizmo skysčiais
  • tuberkulioze sergančiųjų asmenų tyrimas;
  • labiausiai rizikuojančių užsikrėsti asmenų tyrimas.
Parengė Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
(Informacijos šaltinis: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, http://www.ulac.lt)

Archyvas